Bağlantıları atla

Cilt Lekeleri Neden Olur?

İnsanlar pek çok cilt probleminden şikâyet etmektedir. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz cilt üzerinde oluşan ton eşitsizliği ve lekelerdir. Ciltte ton eşitsizliği oluşumunu tetikleyen şey cilde rengini vermekte olan hücrelerdeki düzensizliktir. Bu ton eşitsizliklerinin ciltte neden meydana geldiği ve önlemek için nelerin yapılması gerektiğini sizler için yazdık…

Ciltte oluşan lekelerin pek çoğu aslında güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanmaktadır. Fakat elbette sadece bununla sınırlı tutmamak gerekir. Bazı ilaçlar, genetik yatkınlık, yanlış kozmetik ürünü tercihi gibi pek çok nedenden ötürü ciltte bu tip lekelerin oluşması mümkündür. Ciltte oluşan lekeler sadece kötü bir görüntü ortaya çıkartmakla kalmaz. Cilt sağlığını da ciddi bir şekilde tehdit eder.

Melanin cilde doğal rengini veren pigmenttir. Melanindeki düzensizlik ciltte leke ve dolayısıyla ton farklılığı ortaya çıkmasına neden olur. Güneşin yaydığı UVA ve UVB ışınları cilt tonunda eşitsizliklere neden olan melanin birikimini tetiklemektedir. Ayrıca ciltte sivilce ya da akne gibi oluşumlar var ise fazla güneşe maruz kalmak leke oluşumu riskini artırmaktadır. 

Yorum bırak

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Anasayfa
Hesabım
Sepet
Arama