Bağlantıları atla

Evde Cilt Bakımı

Cilt bakımı aslında evde gayet kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için çok fazla kafa yormana gerek yok. Önemli olan cilt bakım rutininde hangi adımların olduğunu iyi bilmen. Bunu alışkanlık haline getirdiğin takdirde bu rutine çok çabuk ayak uydurabilir ve güne güzel, taze ve yenilenmiş bir cilt ile başlayabilirsin. Sabah işe, okula ya da bir buluşmaya gitmeden önce aynada göreceğin temiz, pürüzsüz bir cilt her şeyden önce moralini düzeltecektir. Peki, doğal cilt bakımı evde nasıl olur, doğru adımlar neler? Şimdi istersen aşama aşama detaylı bir şekilde bu rutinin nasıl olması gerektiğini anlatalım.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük yaşam zorlu, sert ve bazen can sıkıcı biliyoruz. Stres, çevresel faktörler, iş telaşı, kötü beslenme alışkanlığı, yorgunluk cildi kötü etkileyen faktörler ancak bazen insan cildine gereken önemi veremeyebiliyor. Sen de bu günlük yoğunlukta cildine gereken önemi veremediğini fark ettiysen üzülme. Önemli olan çok geç olmadan harekete geçmek.

Cilt bakımının amacı cildine yansıyan tüm bu olumsuz faktörlere karşı cilt bariyerini güçlendirmek, sağlıklı ve temiz ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmaktır. Bunu sağlayabilmen adına piyasada pek çok markanın pek çok bakım ürünü bulunuyor bunu da biliyoruz. Evde cilt bakımı tarifleri ile de sık sık karşılaşıyorsundur. Ancak hangi ürün cildine uygun ve hangi sırayla kullanmalısın asıl önemli nokta burası. O halde önce cilt tipini iyi tanıman gerektiğini söylememize gerek yok. İlk önem vermen gereken konu bu olmalı.

Cilt tipini bilmiyorsan ve bu konuda ne yapacağını bilmiyorsan bir uzmandan destek alabileceğini unutma. Bu sayede cildin için doğru ürünü bulmak çok daha kolay olacak. Sakın kafana göre bir ürün seçme. Cildine uyumlu olmayan yanlış bir ürün çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu sebeple cilt tipini tanıyarak hareket etmelisin.

Evde Cilt Bakımı Aşamaları

Cilt bakımını aşamalarla gerçekleştirmen rutini daha iyi kavramana yardımcı olacak. Günlük yüz bakımı nasıl yapılır hangi adımlar izlenmelidir? Hazırsan başlayalım…

  1. Cildini temizle: Evde cilt bakım aşamalarından ilki cildini temizlemektir. Nemlendirici özelliği bulunan cilt temizleme ürünleri cildin kendini koruma etkisini artıracaktır. Cilt temizlemede temizleme süt ve jellerinden faydalanabilirsin. 
  2. Tonik kullan: İkinci aşama olan tonikleme aslında cilt temizleme işlemini destekleyen bir işlem. Genellikle yağlı ve karma ciltler için tavsiye edilir. Tonik losyonlar cildin rahatlamasına yardımcı olurken yüzündeki makyaj kalıntılarını da tamamen ortadan kaldırır. Yağlı ve akneye eğilimi olan bir cildin var ise matlaştırıcı etkili tonikler bulunuyor. Bu ürünlerle cildini hem kirden hem de fazla yağdan arındırman mümkün

  1. Peeling uygula: Sıra geldi peeling uygulamasına. Bu uygulamanın amacı ciltteki ölü hücreleri temizlemek. Cilt bakımının uygulaması en kolay işlemlerinden bir tanesidir. Kullandığın andan itibaren cildindeki farkı anında göreceksin.
  2. Cildini nemlendir: Cildinin her daim nemli kalması cilt sağlığını desteklemenin en etkili yollarından. Mevsim geçişleri ile oluşan ısı değişimleri cildin kurumasına neden olabilir. Bu da ekstra bir nem desteğine ihtiyaç var demektir. Cildini evde salatalık, yoğurt, bal gibi ürünlerle nemlendirmen mümkün. Ancak cilt tipine uygun bir nemlendirici ürün aldığın takdirde çok daha hızlı bir sonuç alman mümkün. 

  1. Maske ile destekle: Haftanın belirli günlerinde uygulayacağın maske cildini dış faktörlere karşı en iyi şekilde korumana yardımcı olacak. Her cildin mineral ve vitamine ihtiyacı vardır. Cilt maskeleri bu ihtiyacı karşılamanın en güzel yollarından bir tanesi. Aydınlatıcı, sivilce giderici, çizgi oluşumunu engellemeye yardımcı pek çok yüz bakım maskesi bulunuyor. Üstelik evde cilt maskesi uygulamak oldukça kolaydır. Bunlardan cildinin ihtiyacına uygun olarak arzu ettiğini kullanabilirsin.
  1. Güneş ışınlarına karşı önlem al: Güneş sadece yaz zamanı değil, kış zamanı da UV ışınları ile cilde zarar verebilir. Evden çıkmadan önce cilt bakım rutini içerisinde de değerlendirebileceğin güneş koruyucu ürünlerden birini kullanabilirsin. Böylelikle dışarıda geçirdiğin süre boyunca cildini bir nevi güvenceye almış olacaksın.

BONUS: Cilt bakım rutini ile birlikte bunları yapmayı İhmal etme: Cildin bakımın için en uygun ürünleri aldın ve günlük olarak uyguladın. Ancak bunlar yeterli mi? Bunların yanında cildine gereken önemi de göstermelisin. Örneğin çok yağlı bir cildin varsa yumurta sarısını eğer çok kuru bir cildin var ise yumurta beyazını tüketmemeye dikkat etmelisin.

Hassas ciltlerde ise asitli yapıdaki ürünlerden uzak durmaya çalışmalısın. Bunun yerine Hindistan cevizi yağı, bal gibi tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun ürünleri tüketebilirsin. Çünkü beslenme düzgün bir cilt bakımı için son derece önemli. Sağlıksız bir beslenme cilt rengi eşitsizliği, cilt kuruluğu, yağlanma gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu sebeple cildin için günlük bakım rutinini sağlarken beslenmene de dikkat etmelisin. Bu arada bol bol su tüketmeyi de ihmal etme 😉

Yorum bırak

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Anasayfa
Hesabım
Sepet
Arama