Bağlantıları atla

Gece Cilt Bakımı Neden Önemli?

Cilt bakım rutininde gece kullanılan ürünlerin dolayısıyla gece yapılan bakımın önemi son derece büyük. Peki, geceleri yapılan cilt bakımı neden bu kadar önemli? Gündüz yapılan cilt bakımı ile farkı ne? Geceleri hangi cilt tipine hangi ürün kullanılmalı? Gece cilt bakım rutinine dair merak ettiğiniz her şey yazımızda! 

İnsan cildi pek çok faktörden etkilenebilir, yıpranabilir. Bu sebeple kişinin cilt tipi ne olursa olsun cildinin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Özellikle günümüzde yoğun hava kirliliği, stres, sağlıksız beslenme, yanlış ürün kullanımının artması ile birlikte cilt bakımına gereken önem çok daha artmış durumda. Cilt bakımı dediğimiz rutin cildin ihtiyaçlarının doğru bir şekilde belirlenip doğru ürünlerle uygulama yapılmasıdır. 

Herkesin farklı bir cilt yapısı vardır. Bu sebeple de her cilt tipinin bakım rutini değişebilir. Kozmetik ve dermokozmetik markalarının hepsi her bir cilt tipi için ayrı ayrı ürünler üretmekte ve tüketicilere sunmaktadır. Cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak ise ciltte istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu sebepten herkesin kendi cildini iyi tanıyıp, cildinin ihtiyacını belirleyip buna göre ürün kullanması gerekir. Bu sayede daha sağlıklı, canlı ve aydınlık bir cilt görünümüne sahip olmak mümkündür.    

Sabah ve gece cilt bakımı nasıl olmalı?

Cilt bakımında cilt yapısına göre doğru ürünü tespit etmek ve kullanmak kadar bu ürünlerin ne zaman kullanılacağı da son derece önemlidir. Bilindiği gibi hem gündüz bakımı olarak bilinen hem de gece bakımı olarak bilinen iki ayrı rutin vardır. Her iki cilt bakımının da kendisine göre uygulama şekilleri vardır. Gündüz yapılan cilt bakımı ile gece yapılan cilt bakımı arasında sadece zamansal olarak farklılık değil ürün olarak da farklılıklar vardır. Çünkü her cilt bakımı ürünü gün içerisindeki zaman dilimine ve bu zaman diliminin ciltteki etkilerine göre formüle edilmektedir. 

Genellikle herkesin merak ettiği konu gündüz yapılan cilt bakımı ile gece yapılan cilt bakımı arasındaki farkın ne olduğudur. Öncelikle gece cilt bakımının gündüz cilt bakımına göre çok daha fazla yapıcı etkilerinin olduğunu belirtmek gerek. Bu konuda zaten pek çok dermatolog hemfikir durumda. Gündüz yapılan cilt bakımı sabah saatlerinde cildin ihtiyacını karşılamayı amaçlar. Cildi nemlendirerek çevresel faktörlere karşı savunmaya yardımcıdır. Gece yapılan cilt bakımı ise gün boyunca yorulmuş, yıpranmış olan cildin yeniden yapılandırılmasına katkı sağlayan bir bakım rutinidir. 

Neden gece cilt bakımı daha önemli?

Sabahları yapılan makyajı temizlemek, kirden arındırmak, tüm gün boyunca yıpranan, yorulan cildi dinlendirmek cilt bakımında oldukça önemlidir. Sabahın ilk saatlerinden başlayarak sindirim sistemi düzenli olarak çalışır. Yoğun bir tempoda insanla birlikte çalışan biyolojik sistem gece uyku zamanı cilt için çalışmaya başlar. Özellikle gece 23:00 ila sabaha karşı 4:00 arasında bu çalışma maksimum seviyededir. Derin uykudaki bu saatler cilt görünümünün yenilenmesi, kendini onarması için önemli zaman dilimidir.       

İnsanın biyolojik yapısı özellikle sabah çok fazla çevresel faktörlere, soğuğa, güneşe maruz kalan cildin dinlenmesi ve onarılması için gece bakımına ihtiyaç duyar. Gece cilt bakım uygulaması sonrasında yatağa girmek cildin sağlıklı bir şekilde dinlenmesine yardımcı olurken yapılanma sürecine de destek olacaktır. Bu sayede sabah daha canlı, aydınlık, tazelenmiş bir cilt ile kalkmak mümkün olur. 

Bazı kadınlar üşengeçlikten ya da çok yorgun olduklarından gece bakımını es geçebiliyor. Fakat bu oldukça yanlıştır ve cilt için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Makyajlı, kirli, günün olumsuz etkilerini taşıyan cilde bakım yapılmaz ise kısa zamanda ince çizgi, erken yaşlanma belirtileri, ton dengesizliği gibi pek çok can sıkıcı ve cilt açısından son derece riskli durumla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle üşenmeden, sıkılmadan ve ertelemeden geceleri cilt bakım rutinine devam edilmelidir.  Bu sayede uzun yıllar sağlıklı, pürüzsüz, dolgun ve kırışıklıklara dayanan bir cilde kavuşmak mümkün olacaktır. 

Yorum bırak

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Anasayfa
Hesabım
Sepet
Arama