Bağlantıları atla

Kil Maskesi Nedir?

Günümüzde cilt bakımı denildiğinde kil maskelerinin ne denli trend olduğu biliniyor. Trend olmasının sebebi cilde olan faydaları elbette. Ciltte tam bir detoks etkisi yaratan ve kullanımı oldukça kolay olan kil maskeleri hakkında daha fazla şey öğrenmek istemez misin? Bu yazımızda kil maskesi nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi konuları detaylı bir şekilde ele alacağız. O zaman başlayalım…

Kil Maskesi Nedir?

Sabahları uygulanan makyaj, kir, toz zaman içerisinde gözeneklerde ciddi kalıntılar bırakabilir. Her ne kadar cilt temizleme ürünleri sık bir şekilde kullanılıyor olsa da bu faktörlerin ciltte zamanla kalıcı birtakım etkiler bıraktığı da bir gerçek. Zamanla tıkanan ve genişleyen gözenek görünümü farklı pek çok cilt sorununa da kapı açıyor. Özellikle yağlı ya da yağlıya dönük bir cilt söz konusu ise bu konuda çok daha hassas olmak gerekiyor.

Etkili bir yüz temizleme için kullanılan kil maskelerinin en büyük özelliği silis, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ile zenginleştirilmiş olması. Bu minerallerin her biri cildi en şekilde kir ve makyaj kalıntılarından arındırırken, cildi tazelemeye yardımcı oluyor, etkili bir destek sunuyor. Kil maskeleri ayrıca toprak, tortu ve volkanik kül gibi önemli maddeler de içerir. Bunların her biri cilt için oldukça önemli görevlerde bulunur. Şimdi kil maskesinin faydalarını sıralayalım.

Kil Maskesi Faydaları

Cildin yenilenmesine, tazelenmesine katkı sağlayan ve bu nedenle kadınların sıklıkla tercih ettiği kil maskesinin faydalarını madde madde sıralamak gerekirse;

  1. Cildi fazla yağdan arındırır: Ciltteki sebum fazlalığı hem cildin daha parlak görünmesine hem de akne gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Uygulanacak maske ile ciltteki fazla yağı dengelemek mümkündür.
  2. Cilt olgunlaşma sürecini yavaşlatmaya yardımcıdır: Ciltte çevresel faktörler nedeni ile erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. İnce çizgi oluşumu bu belirtilerin en açık olanıdır. Zamanı yavaşlatmak ve cildi çevresel faktörlerin etkisinden kurtararak daha genç bir görünüme sahip olmak kil maskeleri ile mümkün olabiliyor.
  3. Ciltteki mikropları temizlemeye yardımcıdır: Yine çevresel faktörler nedeni ile ciltte gözle görünmeyen ancak cildi gerçek anlamda etkileyen bakteri ve mikrop gibi oluşumları ortadan kaldırmak için cilt maskesinden faydalanmak mümkündür.
  4. Cilt renk tonunu düzenlemeye yardımcıdır: Cilt tonundaki eşitsizlikler kötü bir görünüm oluşturur. Fazla güneş ışınlarına maruz kalma ya da yetersiz bakım nedeniyle cilt tonunda eşitsizlikler meydana gelebilir. Kil maskeleri içeriğindeki bileşenler sayesinde bu durumu da kontrol altına almaya ve cilt tonunu eşitlemeye destek olur.

Kil Maskesi Nasıl Kullanılır?

Kil maskesi özellikle rahat bir uygulama olduğundan ötürü tercih edilmektedir. Pek çok farklı güvenilir markanın sunduğu kil maskeleri bulunuyor. Bu kil maskelerini cilde düzenli bir şekilde uygulayarak gözle görülür bir etki sağlamak mümkündür.

Kil maskesini kuru, temiz bir cilde uygulamak gerekir. Ancak uygularken göz ve dudak bölgesine gelmemesine dikkat etmek gerekiyor. Öyle çok kalın değil, ince bir tabaka şeklinde uygulamak yeterlidir. Yüze uygulanan bu kil maskesi ürün kullanım talimatında belirtilen süre kadar ciltte bekletilir. Kuruduktan sonra su ile yıkanarak durulanır. Kil maskelerinden etkili bir sonuç almak için genellikle haftada 2-3 defa uygulanması önerilir.

Sivilce İçin Kil Maskesi

Eğer cildinde güneş ya da sivilce lekesi var ve bundan kurtulmak istiyorsan uygun bir cilt maskesi kullanman yeterli olacaktır. Özellikle sivilce lekelerine karşı etkili farklı markaların kil maske çeşitleri bulunuyor. İçeriğinde cildi destekleyen cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı pek çok doğal madde bulunuyor. Ayrıca bu kil maske çeşitlerinin renk açıcı özelliği de bulunuyor. Bu sayede cilt tonundaki eşitsizlikleri de düzenlemeye yardımcı oluyor. Daha doğal, pürüzsüz ve eşit tonda bir cilt için uygun bir kil maskesi seçmen yeterli olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Eğer yağlı bir cildin varsa kil maskesi uygulaması tam sana göre. Yağlı ciltlere özel bir maske ise cildindeki rahatsız edici parlamanın önüne geçebilirsin. Sebum dengesini ayarlayan cilt maskeleri ayrıca akne oluşumunun önüne geçmeye de yardımcı oluyor. Mat ancak taze, sağlıklı bir cilt görünümü için markaların yağlı ciltlere özel kil maskelerinden deneyebilirsin. Yağlı ciltler için önerilen kil maskeleri genellikle yeşil renktedir. Cildin fazla kurumasını istemiyorsan maske içerisine fazla olmamak üzere uygun bir nemlendirici eklemek de mümkün.

Cildini etkili bir şekilde temizlemen, cildini canlandırman ve pürüzsüz, ışık ışıl bir görünüm elde etmen için sana önereceğimiz kil maske çeşitleri bunlar. Ancak Kozmela dünyasında daha pek çok markanın cildine uygun kil maske çeşidi bulunuyor. Ürünlerin tamamını incelemek ve cildin için en ideal ürünü sipariş vermek için seni Novega Türkiye’ye bekliyoruz!

Yorum bırak

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Anasayfa
Hesabım
Sepet
Arama