Bağlantıları atla

Yüz Temizleme Jeli Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gün içerisinde en çok cildimiz çevresel faktörlerden etkilenir. Kir, toz, ter, yağ gibi kalıntılar cilt üzerinde birikir. Bu kalıntıları genel olarak gözle görmek pek mümkün olmadığından rahatsız etmez ancak ciltten temizlenmediği sürece birikir ve sonunda ciddi cilt problemlerine kapı aralar. Siyah nokta, sıkılık kaybı, olgun cilt görünümü, yorgunluk belirtileri düzenli bakım yapılmadığı takdirde en sık görülen cilt problemleridir. Yüz temizleme jeli ise bu gibi cilt problemleri ile mücadele etkili bir yardımcı olabiliyor. Peki, yüz temizleme jeli nedir? Nasıl kullanılır? Şimdi bunları tek tek açıklayalım…

Yüz Temizleme Jeli Nedir?

Yüz temizleme jellerinde bulunan bileşenler cildi nazikçe temizlemeye yardımcı olur. Yüzü sadece sabun ve suyla yıkamak cildi kurutma riski taşır ve tam anlamı ile kapsamlı bir temizlik sağlamayabilir. Bununla beraber sülfat ve paraben içeren ürünler zamanla cildin yıpranmasına sebep olabilir. Yüz temizleme jelleri her cilt tipine uygun ayrı ayrı olarak üretilmiştir. Bu sayede cildi temizlerken cildin bariyerlerini güçlendirmek de mümkün olabiliyor.

Yüz temizleme jellerinin amacı cildin epidermis olarak da adlandırılan üst katmanında biriken yağ ve kir kalıntılarını temizlemeye yardımcı olur. Köpük, jel ya da süt formunda pek çok süt temizleyici ürün bulmak mümkündür. Tüm bu ürünlerin genel amacı aynı gibi gözükse de cilt tipine uygun bir uygulama gerekir. Yüz temizleme jeli ve köpüğü normal, yağlı ve karma ciltler için idealken yüz temizleme sütü daha çok kuru ciltlerin kullanımına uygundur.    

Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleme jelini kullanmadan önce cildin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Ardından ele bir miktar dökülen jel hafif nemli cilde nazik hareketlerle masaj şeklinde uygulanır. Ancak jeli uygularken ürünün gözlere ya da göz çevresine temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Yüz temizleme jeli temiz cilt üzerinde kolay bir şekilde köpürecektir. Cilde hafif masaj şeklinde yedirmek yeterli olacaktır. İyice yayıldığından ve temizlendiğinden emin olduktan sonra ılık su ile yüzü durulanacak ve uygulama sonlandırılacaktır.

Eğer karma ya da yağlı bir cilde sahipsen yüz temizleme jelinin gözeneklerde daha kolay bir şekilde nüfuz etmesi adına yüz temizleme fırçası ya da yüz temizleme süngeri kullanabilirsin. Yüz temizleme cihazı ise ciltte doğal bir peeling etkisi bırakacaktır. Bu sebeple kuru ya da hassas bir cildin var ise Yüz temizleme pedi, fırçası, süngeri ya da cihazı kullanmaman gerekir.

Yüz temizleme jeli kullandıktan sonra cildine uygun bir tonik uygulamak gerekir. Bu sayede cildi yatıştırabilirsin. Cilt temizliği işleminin sonunda cilt yapına uygun bir nemlendirici kullanabilirsin.

Yüz Temizleme Jeli Seçimi

Diğer tüm cilt ürünlerinde olduğu gibi yüz temizleme jeli seçiminde de cilt tipi son derece önemlidir. Eğer hassas bir cilt söz konusu ise yüz temizleme köpüğü ya da süt temizleme sütü doğru bir seçim olacaktır. Pek çok markanın bu ürünleri bulunuyor. Kuru bir cilde bakım yaparken cildin nemlendirilmesi son derece önemli. Kuru ciltler için yağ içeren temizleyiciler kurutmadan temizleme adına oldukça kullanışlıdır.

Karma ya da yağlı bir cilt söz konusu ise komedojenik özellikli, peeling etkili yüz temizleme jelleri tercih edilebilir. Karma ya da yağlı ciltlerin sebum üretimi normalin iki katı olduğundan dikkatli seçimlerde bulunmak gerekir. Seçilen ürün ciltteki fazla yağ kalıntılarını temizlemelidir. Eğer solgun bir cilt yapısı var ise cildin ışıltısını geri kazandırmaya yardımcı yüz temizleyicilerden tercih yapmak gerekir.

Günlük kişisel bakımın önemli adımlarından bir tanesi olan yüz temizleme için bu ürünleri kullanabilirsin. Bu önerilerimizin yanı sıra Novega Türkiye’de daha pek çok kullanışlı ürün seni bekliyor. Novega Türkiye’de ürünleri daha yakından inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü anında sipariş verebilirsiniz.

Yorum bırak

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Anasayfa
Hesabım
Sepet
Arama